Одним із актуальних питань, з яким жінки звертаються до гінеколога є питання контрацепції. Для кожної жінки лікар індивідуально підбирає метод контрацепції, враховуючи наявність супутніх захворювань, регулярність статевого життя та вік. В цьому пості розповім про внутрішньоматкову спіраль (ВМС).

Спіраль – це метод контрацепції, який вводиться безпосередньо в матку на тривалий термін (декілька років). Сучасні спіралі  мають Т, Ф або О подібну форму. Розміром приблизно 4 см.

 ВМС поділяються на гормональні та негормональні.

Гормональна спіраль (наприклад Мірена, Джайдес) містить в собі певну концентрацію гормону левоноргестрелу, який щодня виділяється і впливає місцево на матку, згущує слиз шийки матки. Сперматозоїди не можуть проникнути до яйцеклітини, тому не відбувається запліднення. Крім цього пригнічується овуляція та стоншується ендометрій (внутрішній шар матки), який стає несприйнятливим для вагітності.

Негормональна спіраль має дещо інший механізм дії. Вона ніби подразнює порожнину матки, створюючи асептичний запальний процес в матці і запобігає прикріпленню заплідненої яйцеклітини до стінки матки.

Плюсами спіралі є високий контрацептивний ефект (надійність 99%), економність, не потрібно щодня приймати таблетку, довготривалий ефект.

Крім цього, гормональні спіралі часто використовуються з лікувальною метою, наприклад при ендометріозі, гіперплазії ендометрію. ВМС може встановлюватися  відразу після пологів, не впливає на лактацію.

 Мінуси: встановити спіраль може тільки лікар, іноді відбувається експульсія спіралі (самостійне випадіння), не захищає від статевих інфекцій, дещо підвищується ризик позаматкової вагітності. Також існує певний період адаптації до цього контрацептиву, який триває декілька місяців. В цей час жінку можуть турбувати нерегулярні кров’янисті виділення, посилення менструацій.

Перед встановленням спіралі потрібно пройти обстеження, щоб визначити чи немає протипоказів, а саме: УЗД органів малого тазу, мазки на флору та цитологію, УЗД молочних залоз, печінкові проби. Перелік рекомендованих обстежень може бути індивідуально розширений.

Протипоказання до встановлення спіралі: вроджені аномалії розвитку матки, фіброматозні вузли, які деформують матку, злоякісні новоутворення, запальні захворювання жіночих статевих органів, нез’ясовані вагінальні кровотечі,алергія на компоненти спіралі, вагітність, захворювання печінки.

 Як встановлюється спіраль:

Процедура може бути дещо болючою, зазвичай проводиться без анестезії на гінекологічному кріслі. У складеному стані спіраль має вигляд тонкої трубочки, яку лікар за допомогою провідника вводить в матку. Це проводиться під час менструації, коли дещо привідкрита шийка матки і тому полегшується процес введення.

Термін, на який встановлюється ВМС залежить від її виду (зазвичай це  3-5 років).

Після встановлення спіралі рекомендується на тиждень утриматись від статевих стосунків, гарячої ванни, важких фізичних навантажень. Допустимі незначні ниючі болі внизу живота та мажучі кров’янисті виділення.

Видаляє спіраль лікар-гінеколог, процедура неболюча. Після видалення спіралі  здатність до репродуктивної функції відновлюється протягом кількох місяців.

 Гарного дня ! Бережіть себе!

Юлія Цупер

Юлія Цупер. Практикуючий лікар – гінеколог, диплом спеціаліста з відзнакою ЛНМДУ імені Данила Галицького, сертифікати, практичний досвід в інтернатурі у відділені під керівництвом Олега Данкова КМП 3-я міська лікарня (Львів). Попередній запис +380672518596


Юлія Цупер

Юлія Цупер. Практикуючий лікар – гінеколог, диплом спеціаліста з відзнакою ЛНМДУ імені Данила Галицького, сертифікати, практичний досвід в інтернатурі у відділені під керівництвом Олега Данкова КМП 3-я міська лікарня (Львів). Попередній запис +380672518596

2 коментаря

Мирослава · о

На прийом до Юлії Володимирівни, літала з іншого міста (вранці прилітаю, ввечері назад) і дуже переживала, що може бути затримка рейсу і я запізнюся на прийом і даремно злітаю туди і назад. Але як приємно було, коли лікар мене заспокоїла і сказала, щоб я не переживала, що вона мене обов’язково прийме і знайде для мене час. Оце турбота про хворого! Дуже вдячна всім вашим співробітникам!

Онлайн консультації гінеколога. → Лікар-гінеколог у Львові · о

[…] Спіраль – як метод контрацепції. Огляд гінеколога, що треба знати? Лікар акушер – гінеколог у Львові Категорії: Консультація гінеколога […]

Залишити відповідь

Заповнювач аватара

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *