УЗД органів малого тазу у жінок – медичне обстеження, яке досліджує стан жіночих органів ультразвуковим методом. Є доступним та інформативним методом дослідження репродуктивних органів у жінок.
При ультразвуковому дослідженні статевих органів можна визначити положення, форму і розміри матки, а також будову її стінки. Дослідження середньої фази матки дозволяє дослідити внутрішні структури: порожнину матки та ендометрій. УЗД органів малого тазу, дає можливість діагностувати вроджені аномалії розвитку матки, які можуть бути викликані безпліддям або підвищувати ризик передчасних пологів і самовільних абортів, внутрішньоутробної загибелі плода, неправильного положення дитини або порушення пологової діяльності.
Під час ультразвукової діагностики органів малого тазу визначають:
- положення, форми, основних розмірів матки, будови її стінок; Досліджується ендометрій, його відповідність фазі менструального циклу.
- стан яєчників, їх розмірів,об’єму, розмірів фолікулів і жовтого тіла, наявність домінантного фолікула.
- визначення наявності вільної рідини (в нормі після виходу яйцеклітини з яєчника, вона є в невеликій кількості) і пухлинних утворів в порожнині малого тазу.
- діагностики вроджених аномалій розвитку матки, наявність яких може бути причиною безпліддя, підвищувати ризик передчасних пологів, мимовільного переривання вагітності, неправильного положення плоду.
- діагностики вагітності.
- визначення правильності встановлення внутрішньоматкково контрацептиву.
- виявлення порушень розвитку плода (скринінги вагітності).
Які є види ультразвукової діагностики органів малого тазу?
- трансабдомінальне – датчик розміщується на поверхні живота. Проводиться жінкам, які не живуть статевим життям та для діагностики великих патологічних утворів (кисти, пухлини). Сечовий міхур має бути наповнений (перед обстеженням випити 1л води). За декілька днів до обстеження бажано виключити із раціону продукти, які викликають газоутворення
- трансвагінальне – датчик розташовують в піхві. Проводиться жінкам, які живуть статевим життям. Дозволяє більш детально оцінити структуру жіночих статевих органів. Сечовий міхур має бути порожнім.
- комбіноване – це поєднання трансабдомінального та трансвагінального обстежень.
Як часто робити УЗД органів малого тазу?
Один раз на рік в рамках профілактичного огляду. При необхідності – частіше, а також :
- при скаргах на біль внизу живота;
- при нерегулярному менструальному циклі;
- при кров’янистих виділеннях в період менопауз.
- для контролю за розвитком плоду при вагітності.
- при постановці або вилученні внутрішньоматкового контрацептиву;
- при неплідді.
- при підозрі на вагітність.
- контроль після пологів ,оперативних втручань .
- при підозрі на утвори органів малого тазу .
Почитайте також – Фолікулометрія – як метод ультразвукового обстеження.
Коли робити УЗД органів малого тазу?
Якщо це профілактичний огляд – будь, який день циклу, крім днів менструації.
- Після менструації – при підозрі на поліп ендометрію та при наявності кисти ( щоб відрізнити функціональну кисту від істинної ).
- Для визначення наявності овуляції ( фолікулометрія) – дослідження проводиться декілька разів. Перше – після менструації ( на 5-7 день циклу) , при нерегулярному циклі -раніше. Дозволяє визначити кількість фолікулів, їх розміри. Наступні узд проводяться з інтервалом декілька днів. При цьому визначається домінантний фолікул, факт овуляції, наявність жовтого тіла, вільної рідини в черевній порожнині. Також оцінюється товщина та структура ендометрію і його зміни, які характерні для різних фаз менструального циклу.
- При підозрі на гідросальпінкс – після овуляції ( у другу фазу циклу ).
- Якщо позитивний тест на вагітність – 7-10 день затримки ( після двократної здачі крові на ХГЛ) для встановлення, що вагітність розвивається в порожнині матки.
- Скринінги вагітності: 1) 11-13 тижнів 2) 18-21 тижні 3) 30-34 тиждень,
- При наявності скарг на біль, кровотечу – в будь який день менструального циклу.
Загальна тривалість обстеження УЗД органів малого тазу, не перевищує 20-30 хвилин.
Жінкам в репродуктивному віці, важливо звертатися до гінеколога. Під час консультації гінеколог огляне органи малого таза: матку, маткові труби, яєчники та сечовий міхур. Визначити наявність патології в цих органах можна за допомогою УЗД або МРТ. Якщо у жінки є такі симптоми, як біль або нерегулярна кровотеча, важливо негайно звернутися до лікаря.
У вас проблеми зі здоров’ям? Лікарська консультація – перший крок до її вирішення. Не соромтеся. Зверніться онлайн до лікаря – гінеколога Юлії Цупер, компетентний лікар – гінеколог, прийом у Львові, сучасне діагностичне обладнання, жіноча консультація.
Консультація лікар – гінеколог онлайн, практикуючий лікар Юлія Цупер.
- Коли найкраще планувати вагітність: практичні поради для майбутніх батьків.
- Визначення вагітності, консультація вагітних, ведення вагітності: Мій шлях як гінеколога
- Правильне харчування при грудному годуванні.
- Як правильно планувати вагітність? Що потрібно знати перед плануванням вагітності?
- Післяпологова депресія -причини, симптоми та шляхи подолання.
0 коментарів