Вагітність – період в житті жінки, який супроводжується значною гормональною перебудовою організму. Одним із основних проявів цих змін є відсутність менструації – аменорея. Це природний захисний механізм, який забезпечує збереження плода. Після пологів відбувається поступове відновлення гормонального фону та менструацій. Молодим мамам завжди цікаво, коли почнуться перші місячні після пологів. Дати відповідь на це питання досить складно, оскільки цей термін залежить від багатьох факторів таких, як: гормональний фон до вагітності, харчування, рівень стресу, супутніх захворювань.
Основне від чого залежить термін відновлення циклу – це годування грудьми. За утворення грудного молока відповідає гормон – пролактин. Чим більше ви годуєте дитину грудним молоком, тим більше пролактину утворюється. Але крім утворення молока, пролактин також контролює менструальний цикл. При високому рівні пролактину, що в нормі спостерігається у вагітних та лактуючих жінок – пригнічується дозрівання фолікула та овуляція.Тому, якщо жінка не годує дитину, рівень пролактину поступово падає і відновлюється менструальний цикл (в середньому через 1-3 місяці після пологів).
Якщо Ваша дитина знаходиться на природному вигодовуванні, то місячні можуть з`явитися через 6 місяців, коли дитині вводиться прикорм, тобто зменшується кількість годувань (особливо нічних). Іноді в жінок місячні відсутні протягом всього періоду годування грудьми – до 12-18 місяців. Це теж вважається нормальним.
Хочу наголосити на тому, що овуляція передує місячним. Тому ви можете завагітніти, навіть не маючи менструації після пологів. Метод лактаційної аменореї – не надійний метод контрацепції, особливо, якщо Ваша дитина перебуває на змішаному вигодовуванні. Тому рекомендую звернутися до гінеколога для підбору післяпологової контрацепції.
Не плутайте менструацію із лохіями. Лохії – це післяпологові виділення, вони складаються із крові, слизу, тканини, яка вистеляє матку під час вагітності. Лохії починаються відразу після пологів. Перші 7-10 днів вони нагадують рясні місячні – це червоні лохіїї. Поступово змінюються на рожеві та білі виділення. Загалом тривалість червоних лохій – 7 днів. Білих – до місяця . Щодо засобів гігієни в цей період – найкраще використовувати прокладки або пісялпологові трусики. Не використовуйте тампони щонайменше 6 тижнів після пологів. Вони можуть сприяти розвитку інфекції та важкого ускладнення – післяпологового ендометриту (запалення матки).
Перші післяпологові місячні будуть відрізнятися від попередніх. Вони можуть бути сильнішими за попередні, іноді зі згортками. Але якщо:
- Вам доводиться міняти прокладку частіше ніж кожні 2 години
- Згортки більше 1 см
- Ви встаєте вночі, щоб поміняти засіб гігієни
- Крововтрата більше 80 мл
Негайно зверніться до свого-гінеколога – оскільки це ознаки кровотечі.
Нормою у лактуючих жінок вважаються і незначні кровомазання у період менструації.
Також під час грудного вигодовування ваші місячні можуть бути нерегулярними. Це нормально. Один цикл може бути довшим, інший – коротшим, іноді перерва між менструаціями може бути декілька місяців. Але завжди слід пам`ятати про можливість вагітності.
Що стосується больових відчуттів – у всіх жінок по різному. Деякі відчувають менше болю. Це стосується насамперед жінок із ендометріозом. Це захворювання пригнічується під час вагітності, тому після пологів в таких жінок критичні дні проходять легше ніж зазвичай. В деяких молодих мам перші менструації можуть бути більш болючими.
Для того, щоб легко пережити перші місячні після пологів раджу організувати собі кофмортний психологічний стан, правильно харчуйтесь. Просіть допомоги з дитиною у чоловіка та близьких. Не виснажуйте свій організм, старайтесь спати хоча б по 6 годин на добу. Якщо маєте ознаки післяпологової депресії – зверніться за порадою до психотерапевта, адже емоційне виснаження має негативний вплив на перебіг менструацій та встановлення менструального циклу. Щоб місячні не застали Вас зненацька, завжди майте вдома засоби гігієни.
Гарного дня! Бережіть себе!
0 коментарів