Вітаміни беруть безпосередню участь в багатьох обмінних процесах: енергетичному обміні , біосинтезі білків, гормонів, нуклеїнових кислот та інших біологічно активних речовин. Вітамін Д бере важливу участь у забезпеченні організму кальцієм, впливає на процес росту кісток, забезпечує нормальну роботу імунної та ендокринної системи.
Вітаміни поділяються на водорозчинні – вітамін С, вітаміни групи В (тіамін, рибофлавін, піридоксин, ніацин, біотин, фолієва та пантотенова кислоти), та жиророзчинні – вітаміни групи А, Д, Е, К.
Вітаміни наділені високою біологічною активність, тобто потрібні в організмі в дуже незначній кількості, яка може коливатися від мікро до міліграм. Потреба у вітамінах відрізняється залежно від віку, статі, інтенсивності фізичної та розумової праці. Потреба у вітамінах значно зростає у вагітних жінок та дітей в період активного росту.
Важлива роль в забезпеченні організму вітамінами належать овочам і фруктам. Але овочі та фрукти є лише джерелом вітамінів С, фолату та каротину, а джерелом вітаміну В є хліб, м’ясо, молоко. Вітамін А у великій кількості міститься у маслі, вітамін Е- у олії.
Також корисними є овочі – редька, буряк, капуста, де є багато клітковини та вітаміну С. Позитивно впливають на обмін речовин морські водорості (ламінарія), в яких багато білку, вітаміни та мікроелементи.
Гарного дня! Бережіть себе
0 коментарів