Раціональне харчування позитивно впливає на розвиток вагітності та плода.
До двадцятого тиждня вагітності особлива дієта непотрібна. Їжа може бути різноманітна, містити достатню кількість білків, жирів, вуглеводів та вітамінів. М’ясо та рибу вживати 3-4 рази в 7 днів. Гострі та пряні продукти забороняються, в розумних межах обмежуються вуглеводи, мучні продукти та крохмаль.
В другій половині вагітності рекомендована кількість мікроелементів на добу: кальцію 1,5-2 г, фосфору – 2г, магнію – 0,5г, заліза 15-20 мг , джерелами яких є молоко, сир, яйця, печінка, м’ясо, хліб, горіхи, крупи, буряк, горох.
Кількість білків і жирів в добовому раціоні з розрахунку 1,5-2 г на 1 кг маси тіла. Вуглеводи, як основний енергетичний матеріал та джерело утворення жирів не більше 500г на добу ( при ознаках ожиріння кількість вуглеводів зменшується до 300-400 г на добу).
В харчовому раціоні вагітної жінки особливо необхідні вітаміни, які входять до складу ферментів і виконують в організмі функцію каталізаторів процесів обміну речовин, що покращує матеболізм загалом.
Кожен вітамін наділений специфічністю дії на організм, тому при їх недостатності розвиваються такі захворювання, як рахіт, пелагра, цинга, поліневрит, анемія.
Вітамін А (каротин) зумовлює вплив на слизову оболонку матки, сприяє її відновленню, що особливо важливо в післяпологовий період. Добова доза -5000 МО, в останній місяць вагітності 10000-20000 МО. М’ясо, морська риба, яєчні жовтки, печінка тріски, яловича печінка, твердий сир, вершкове масло
Вітамін В1 (тіамін) бере участь в обміні естрогенів, синтезі ацетилхоліну, сприяє правильному обміну речовин в нервовій системі, печінці, регулює водно-сольовий обмін. Добова доза 10-20 мг. Зелений горошок, яйця, свинина, печінка, квасоля, горіхи, гречка, коричневий рис, патока та дріжджі.
Вітамін В2 (рибофлавін) сприяє нормальному перебігу вагітності та пологів. Посилює окисно-відновний процес в організмі. Добова доза 2-3 мг. Капуста, свіжий горох, ріпа, пророщена пшениця, пивні дріжджі, печінка, нирки, яловичина, яєчний жовток, кисломолочні продукти, лук, порей, картопля.
Вітамін В6 (піридоксин) необхідний для обміну амінокислот (гістаміну і триптофану). Добова доза – 5мг. Фісташки, насіння соняшника, часник
Вітамін В12 (ціанокобаламін) посилює виділення гормону росту, ефективний при анеміях, викликаних захворюваннями шлунково-кишкового тракту та печінки, перніціозній анемії. Добова доза 0,003мг. Телятина (печінка, нирки), сардини, тунець, форель, лосось, молоко, йогурт, сир, яйця.
Вітамін РР (нікотинова кислота) впливає на метаболізм статевих гормонів, в малих концентраціях зумовлює пригнічуючу дію на скоротливу функцію матки. Добова доза – 18-25 мг. Курка, індик, телятина, кролик, лосось, щука, скумбрія, яйця, молочні продукти, фісташки, арахіс, гречка, мята, кропива, ромашка, петрушка, зелень.
Вітамін С (аскорбінова кислота) – потужний каталізатор окисно-відновних процесів в організмі, посилює вплив на скорочення матки. Добова доза 100-200 мг. Шипшина, солодкий перець, смородина, облепіха, петрушка, кріп, капуста, картопля, помідори, яблука, ананаси, цитрусові.
Вітамін Д важливий в процесах кальцієвого та фосфорного обміну, використовується для профілактики рахіту у плода. Добова профілактична доза – 2000 МО. Жовток яйця, тунець, гриби лисички, гриб сморчок.
Вітамін Е (токоферол) для нормального перебігу вагітності. Недостатність цього вітаміну може призводити до порушення функції статевих органів, іноді до завмирання плоду та викидня. Добова доза – 20-25мг. Вершкове масло, насіння соняшника, майонез, мигдаль.
При недостатності вітамінів, які надходять в організм з продуктами харчування необхідне призначення вітамінних комплексів.
0 коментарів