Нормальним артеріальним тиском вважається тиск менше 140/90мм рт ст. Цей показник однаковий для всіх, в тому числі вагітних. Всі показники, що вище цього значення вважаються артеріальною гіпертензією. Частою патологією у вагітних жінок є саме підвищення артеріального тиску. Саме тому обов’язковим елементом під час кожного візиту вагітної до лікаря-гінеколога є його вимірювання.

 Є такі види гіпертензії у вагітних:

  1. Хронічна гіпертензія – якщо підвищення тиску спостерігається до 20 тижня вагітності.
  2. Гестаційна гіпертензія –виникає після 20 тижня вагітності. Якщо крім підвищеного артеріального тиску у Вас також виявляється білок в сечі – це називається прееклампсією.

 Як правильно вимірювати артеріальний тиск:

 Потрібно знаходитися в стані спокою, за пів години до вимірювання не пити міцного чаю або кави та уникати фіз навантаження. У разі виявлення підвищення АТ більше 140/90 – проводиться повторне вимірювання через 4 години. Якщо АТ вище 160/110 – діагноз не викликає сумнівів.

 Які фактори ризику підвищення артеріального тиску при вагітності:

  1. Надмірна маса тіла
  2. Захворювання нирок
  3. Цукровий діабет
  4. Автоімунні захворювання
  5. Багатоплідна вагітність
  6. Гіпертонічна хвороба до вагітності та при попередніх вагітностях

 Якщо у Вас є дані фактори ризику прееклампсії, лікар запропонує з профілактичною метою приймати аспірин та кальцій.

 Підвищення артеріального тиску при вагітності є дуже небезпечним, оскільки може призводити до таких ускладнень, як: еклампісія (судоми),передчасне відшарування плаценти, затримка розвитку плода, передчасні пологи, завмирання плода, порушення роботи нирок та печінки вагітної. Тому обов’язковим завданням лікаря-гінеколога є виявлення факторів ризику, профілактика та вчасне лікування підвищеного артеріального тиску у вагітної.

 Проявами прееклампсії  можуть бути головний біль, головокружіння,нудота, носові кровотечі, набряки, шум у вухах, часте серцебиття. Іноді жінка може і не відчувати, що має підвищений тиск. Тому важливе значення має регулярне відвідування гінеколога та вимірювання артеріального тиску під час прийому.

 Якщо лікар виявив у Вас підвищення тиску, Вам потрібно вести щоденник вимірювання АТ та вносити туди дані щодо ранкового та вечірнього АТ. Крім цього, лікар буде контролювати такі показники, як білок в сечі, добова протеїнурія (кількість білка в сечі за добу), призначить Вам консультацію офтальмолога та кардіолога, ниркові та печінкові проби.

 Лікують прееклампсію препаратами для зниження тиску, які дозволені вагітним. Хочу зазначити, що ця група препаратів досить обмежена. Тому якщо Ви мали підвищений АТ до вагітності і приймаєте гіпотензивні препарати, обов’язково повідомте лікаря про вагітність для підбору препарату, який безпечний для Вас та малюка.

 Якщо артеріальний тиск або білок в сечі наростає – це може бути приводом для госпіталізації. Не ігноруйте таких симптомів, як порушення зору, збільшення набряків, головний біль,  біль в животі та обов’язково повідомте про них свого гінеколога.

 Для профілактики цього захворювання рекомендую дотримуватися здорового способу життя, правильно харчуватися. Підтримуйте свій індекс маси тіла в межах норми, займайтеся спортом. Також важливе значення має щоденний восьмигодинний сон, здорова психологічна атмосфера у Вашому оточенні.

 Гарного дня ! Бережіть себе!

Юлія Цупер

Юлія Цупер. Практикуючий лікар – гінеколог, диплом спеціаліста з відзнакою ЛНМДУ імені Данила Галицького, сертифікати, практичний досвід в інтернатурі у відділені під керівництвом Олега Данкова КМП 3-я міська лікарня (Львів). Попередній запис +380672518596


Юлія Цупер

Юлія Цупер. Практикуючий лікар – гінеколог, диплом спеціаліста з відзнакою ЛНМДУ імені Данила Галицького, сертифікати, практичний досвід в інтернатурі у відділені під керівництвом Олега Данкова КМП 3-я міська лікарня (Львів). Попередній запис +380672518596

0 коментарів

Залишити відповідь

Заповнювач аватара

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *